Wino z wiśni

Beers, wines, spirits, champagnes, meads, drinks, your own products - photo of a drink
Category: Your own products / Wine
Alcohol content: 17%

NOTE: The content is not available in your language. Below is the text in its original language

Wiśnie są doskonałym surowcem do wyrobu win czerwonych oraz surowców kiperskich służących do kupażowania win o charakterze win południowych (Portwein, Madera, Malaga).
Wina czerwone wytrawne lub półwytrawne najlepiej sporządzać z wiśni w połączeniu z czarnymi jagodami; wina półsłodkie i słodkie - w połączeniu z jagodami, jeżynami i z dodatkiem małej ilości czarnych porzeczek; wina deserowe - mieszane z jeżynami i jagodami (również i łochyniami) z dodatkiem czarnych porzeczek, czarnego bzu, truskawek, malin, śliwek itd.
Moszcz wiśniowy fermentuje łatwo i burzliwie osiągając 15-16% zawartości alkoholu. Młode wina klaruje się szybko i bez trudności.
Najlepsze do wyrobu win są wiśnie kwaśne, szczególnie ciemnoczerwone Łutówki oraz inne ciemne odmiany wiśni, o mocno zabarwionym soku. Wiśnie po usunięciu ogonków oraz wydrylowaniu pestek ręcznie lub za pomocą odpowiedniej maszynki powinny być przebrane.
Przy przerobie większej ilości owoców (za pomocą młynka i prasy) można wiśni nie drylować, lecz rozstawić tylko szczerzej walce młynka, aby nie rozgniatać pestek.
Ponieważ sok z wiśni uzyskuje się dość łatwo, przeto nie ma konieczności fermentacji w miazdze. Szczególnie niewskazane jest fermentowanie w miazdze wiśni rozdrobnionych z pestkami, gdyż wówczas moszcz może zawierać zbyt dużo szkodliwego dla zdrowia cyjanowodoru (kwasu pruskiego) wyługowanego z pestek i nabrać smaku gorzkich migdałów.
W przypadku konieczności prowadzenia fermentacji w miazdze należy pestki wydrylować lub ograniczyć fermentację do dwóch lub najwyżej trzech dni.
W podanym przepisie przyjęto średnią zawartość cukru i kwasów w wiśniach tj. cukru - 9,7% (97 g/l), a kwasów - 1,3% (13 g/l). Jeżeli wiśnie są bardziej słodkie (np. wykazują 14% cukru) lub mniej kwaśne (np. 11 g/l), należy wówczas odpowiednio zmniejszyć ilość dodawanego cukru, a zwiększyć dodatek kwasu cytrynowego.
Porównując przepisy na wina wiśniowe widać, że ilość cukru dodawana do wyrobu win lekkich, stołowych i mocnych wzrasta stosunkowo dość powoli. Wynika to po pierwsze z tego powodu, że przyjęto zasadę nastawiania wszystkich win, a więc słodkich i deserowych tylko na moc zastrzegając się, że wino będzie odpowiednio dosładzane później; po drugie ilość sporządzanego nastawu stale się zmniejsza, wynosi np. z 10 l moszczu kolejno 20, 17,5 i 15 l, a więc i potrzebna ilość cukru nie wzrasta w takim stopniu, w jakim wzrastałaby, gdyby były przyrządzane stale nastawy 20-litrowe.
To samo zjawisko występuje przy dodawaniu kwasu cytrynowego do nastawów mieszanych. Należy również w tym przypadku wziąć pod uwagę, że ogółem kwasowość pobranych moszczów jest stale większa, gdyż pobierane są większe dawki bardziej kwaśnych moszczów, jak wiśniowy i z czarnej porzeczki.

WINO WIŚNIOWE (JEDNOOWOCOWE) STOŁOWE
Projektowana moc wina w stopniachIlość roztworu cukrowego na 1 litr moszczu (w litrach)Ilość cukru w roztworze cukrowym (w gramach)Ilość nastawu otrzymanego z 1 litra moszczu (w litrach)Ilość kwasu na 1 litr moszczu (w gramach)
120,752601,751
130,752901,751
140,753201,751


WINO WIŚNIOWE (JEDNOOWOCOWE) MOCNE
Projektowana moc wina w stopniachIlość roztworu cukrowego na 1 litr moszczu (w litrach)Ilość cukru w roztworze cukrowym (w gramach)Ilość nastawu otrzymanego z 1 litra moszczu (w litrach)Ilość kwasu na 1 litr moszczu (w gramach)
150,52851,52
160,53101,52
170,53351,52

http://webtrunki.pl - Head full of liquors