Wino z rodzynków

Beers, wines, spirits, champagnes, meads, drinks, your own products - photo of a drink
Category: Your own products / Wine

NOTE: The content is not available in your language. Below is the text in its original language

Rodzynki są to suszone winogrona, które mogą być przechowywane przez dowolny okres czasu bez obawy zepsucia się. Można z nich przyrządzać różnej jakości i typu wina, o charakterze win gronowych.
Najprościej byłoby dodać do nich tyle wody, ile utraciły podczas suszenia, nabrzmiałe rodzynki wytłoczyć i z otrzymanego moszczu w zwykły sposób przyrządzić wino. Byłoby to oczywiście wino gronowe, ale zbyt kosztowne. Dlatego też w praktyce, postępuje się w nieco odmienny sposób. Mianowicie dodaje się do rodzynków więcej wody, niż straciły i w zależności od stopnia rozcieńczenia uzyskuje wina różnej jakości.
Dodając do rodzynków więcej wody, niż zawierały winogrona przed wysuszeniem, należy jednocześnie dodać do nich cukru i kwasu, aby sporządzony nastaw miał właściwy skład chemiczny, zapewniający otrzymanie wina o zamierzonej mocy.
Moszcz rodzynkowy można fermentować z dodatkiem matki drożdżowej z drożdży czystej kultury lub też ograniczyć się tylko do drożdży winnych, znajdujących się na powierzchni rodzynków. W jednym i drugim przypadku należy dodać pożywki dla drożdży w ilości przeciętnie 3-4 g na 10 l nastawu.
Sporządzając nastaw na wino rodzynkowe przyjmuje się, że rodzynki zawierają ok. 40% cukru (400 g/kg) i 3% kwasów (30 g/kg).
Przepisy na wina rodzynkowe obejmują wina droższe (zobacz przepis), średnie (zobacz przepis) i tanie (zobacz przepis), przy czym przewidują tylko wyrób win wytrawnych, które później mogą być doprawione (a więc przede wszystkim dosłodzone i dobarwione) w zależności od typu wina, jakie będzie się chciało uzyskać. Niekiedy rodzynki zawierają większe ilości cukru, dochodzące do 50-60%, wówczas można otrzymać z nich, dodając tę samą ilość wody, wino półsłodkie, a nawet słodkie.
Rodzynki dobrze płucze się zimną wodą, rozdrabnia w miarę możności i zalewa 6-8 l ciepłej wody, w której należy rozpuścić 1 kg cukru, 15 g kwasu cytrynowego i 3 g pożywki dla drożdży (fosforanu amonowego). Nastaw doprowadza się do temperatury 22-25°C, dodaje matkę drożdżową (drożdże Tokay, Madera) i poddaje fermentacji. Po 4-5 dniach należy sprawdzić Balling roztworu i jeżeli nie jest zbyt wysoki, dodać brakującą do objętości 10 l ilość wody z rozpuszczoną w niej resztą cukru (550 g) i kwasu (15 g) oraz dodatkowo 1 g pożywki.
Po skończeniu fermentacji głównej młode wino należy zlać znad osadu, przelać do innego (mniejszego) naczynia i dofermentować. W ciągu pierwszego roku obciąg wina należy powtórzyć jeszcze 2-krotnie, wlewając wino do zasiarkowanych naczyń leżakowych do pełna (pod korek).
Po skończeniu okresu dojrzewania wino doprawia się według uznania i typu wybranego wina (najlepiej na wino typu węgierskiego).

http://webtrunki.pl - Head full of liquors